O NÁSPARTNEŘIFOTOGALERIEDOKUMENTYKONTAKTY

Hledat

Aktuality

Soutěž Školní časopis roku 2016 v Pardubickém kraji zná vítěze

Úterý, 10 Květen 2016

Pardubice – odborná porota soutěže Školní časopis Pardubického kraje v roce 2016 hodnotila více jak měsíc školní časopisy z kraje. Ze dvou desítek časopisů nakonec vybrala ty nejlepší. Všichni účastníci soutěže navíc mohou jet na mediální stáž do slovenského Prešova díky podpoře Pardubického kraje.

„Soutěž má už svoji tradici a navíc kromě postupu do celostátního kola soutěže se snažíme mladé pisatele motivovat. V minulosti například zástupci redakcí pobývali týden v Německu, v červnu pojedou do Prešova,“ řekl ředitele soutěže Roman Málek z chrudimského Altusu.Porota ocenila časopisy následovně -  Speciální a praktické: 1. PRUŽINA (Speciální mateřská škola, základní škola a praktická škola Pardubice), Žáci a učitelé ZŠ:  1. Resslovský zpravodaj (ZŠ Pardubice, Josefa Ressla), Žáci I. stupně:  1. Riegrováček (Základní škola Svitavy, Riegrova 4), Žáci I. stupně a II. stupně: 1. Třesk (Školní klub Masarykova základní škola Morašice u Litomyšle), Žáci II. stupně: 1. Šotek (ZŠ a MŠ Proseč)  a Žáci střední školy: 1. MAGGY (Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy)

Letos byla obměněna porota o jednu třetinu a novým porotcem se stal krajský radní Pavel Šotola: „Bavil mě pohled žáků a studentů na dění ve svých školách. Na základních je to „hra na novináře“ pod vedením zkušených mentorů - učitelů, na školách středních bylo znát, že příspěvky píší vyzrálé osobnosti a není zde zakázaných témat. V jejich rukou se takový časopis stává „nastaveným zrcadlem“ jak pro ně samotné, tak i pro pedagogy a celou školu, kterým dává cennou zpětnou vazbu.“

Za profesionály v porotě zasednul šéfredaktor Pardubického deníku Tomáš Dvořák. „Jsem moc rád, že jsem opět mohl být členem poroty této soutěže. Řada časopisů nás znovu příjemně překvapila a utvrdila v přesvědčení, že i školáci mohou vytvořit kvalitní a čtivý obsah. Je mezi nimi mnoho talentovaných autorů a kdoví, jestli se někdy v budoucnu někteří z nich nestanou našimi kolegy,” konstatoval Dvořák.Soutěži poskytl záštitu europoslanec Tomáš Zdechovský, který byl členem tříčlenné poroty: „Kvalita časopisů je rok od roku lepší. Přestože každý porotce má možnost dát až sto bodů, dokonce se shodnou a časopisy ohodnotí někdy úplně stejně,“ uzavírá Zdechovský.

Slavnostní předání diplomů proběhne v pátek 30. září 2016 na Bambifestu v Chrudimi. Navíc nejlepší postupují do celostátního kola, které bude vyhodnoceno v závěru roku.

skolni_casopis_pk05_2016web

Soutěž školních časopisů

  2016 v Pardubickém kraji

pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského a radního Pardubického kraje Pavla Šotoly

Speciální a praktické

1. PRUŽINA (Speciální mateřská škola, základní škola a praktická škola Pardubice)

Žáci a učitelé ZŠ

1. Resslovský zpravodaj (ZŠ Pardubice, Josefa Ressla)

Žáci I. stupně

1. Riegrováček (Základní škola Svitavy, Riegrova 4)

2. Pětka

Žáci I. stupně a II. stupně

1. Třesk (Školní klub Masarykova základní škola Morašice u Litomyšle)

2. Béda (Základní škola Lanškroun, B. Smetany 460)

3. BrVe Times (Základní škola Pardubice)

4. Hrošíkovy Hrochoviny (Základní škola Hrochův Týnec)

5. MUF (Základní škola Moravany, okres Pardubice)

Žáci II. stupně

1. Šotek (ZŠ a MŠ Proseč)

2. Riegrovák (Základní škola Svitavy, Riegrova 4)

3. ŠKROB (ZŠ a MŠ Krouna)

4. Vodopád (Masarykova základní škola Dolní Roveň)

Žáci střední školy

1. MAGGY (Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy)

2. Gymplák (Gymnázium Ústí nad Orlicí)

3. Gymjev Express (Gymnázium, Jevíčko)

4. Buzola (Gymnázium Josefa Ressela)

5.-6. SKALPEL - časopis, který se vám dostane pod kůži ... (Střední škola zdravotnická a sociální Ústí nad Orlicí)

5.-6. CHRUDIMKA.cz (ALTUS, z.s. Chrudim)

7. Elektronka (SPŠE a VOŠ Pardubice Karla IV.)

 

Chrudimské neziskovky bavily děti ve východoslovenském Svidníku

Čtvrtek, 23 Červenec 2015

Chrudim/Svidník – partnerství mezi Pardubickým a Prešovským krajem je stále aktivní a panuje velká míra spokojenosti. Důkazem je i zábavné odpoledne pro děti ve východoslovenském Svidníku, kde uplynulou neděli 19. července 2015 uspořádalo Občanské sdružení Altus a Loutkářský soubor Ahoj Chrudim zábavné odpoledne pro děti.

„Venku bylo okolo 35 stupňů. Nicméně na pěší zónu přišlo na zhruba tři sta dětí a rodičů si zahopsat na skákacím hradě či se podívat na loutkové představení," přibližuje program Roman Málek z Občanského sdružení Altus.

Chrudimští ve Svidníku díky podpoře Pardubického kraje nejsou žádnými nováčky. V minulosti například členové natírali v rámci dobrovolnické akce 72 hodin plot na místním fotbalovém hřišti. Velmi se osvědčila spolupráce s primátorem města Janem Holodňákem a vedoucí odboru školství Vierkou Dercovou.

odpoledne_pro_deti_svidnik_2015_015web

odpoledne_pro_deti_svidnik_2015_030web

   

Soutěž Školní časopis roku 2015 v Pardubickém kraji zná vítěze

Pondělí, 06 Duben 2015

Chrudim – do krajského kola soutěže o nejlepší školní časopis v Pardubickém kraji v roce 2015 se přihlásilo na dvě desítky škol. Odborná porota složená z profesionálních redaktorů vybírala nejlepší časopisy tentokrát v šesti kategoriích.

„Cílem celé soutěže je motivovat k vlastní autorské tvorbě a zároveň si následně vyměňovat zkušenosti. Těší mě, že letos se nebály do soutěže zapojit nové školy," řekl ředitele soutěže Roman Málek z Občanského sdružení Altus.

Soutěži poskytl záštitu europoslanec Tomáš Zdechovský, který byl členem tříčlenné poroty: „Časopisy jsou v mnoha případech na velmi profesionální úrovni. Je potřeba ocenit všechny, kteří se na informacích ze školy podílí. Navíc to jsou mnohdy skutečné kroniky školního života."

Nejlepšími časopisy v Pardubickém kraji jsou v kategorii Speciální MŠ ,ZŠ a PrŠ PRUŽINA (Pardubický kraj), žáci a učitelé I. a II. stupně ZŠ - Resslovský zpravodaj (ZŠ Resselovo Pardubice), Žáci I. stupně a II. Stupně - BrVe Times (Základní škola Bratranců Veverkových), žáci II. Stupně - ŠOTEK (ZŠ Proseč), žáci II. stupně a střední školy - Gymplák (Gymnázium Ústí nad Orlicí), žáci střední školy - MAGGY (MAGazín GYmnázia) (Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy).

Novým porotcem v roce 2015 se stal vedoucí programu Českého rozhlasu Pardubice Zdeněk Novák. „Bylo mi potěšením a ctí časopisy pročítat a hodnotit. Člověk si říká, že to s dnešními školáky není tak špatné, jak se neustále objevuje v médiích. Jsou kreativní, zapálení pro věc a z většiny časopisů je to znát. Navíc se člověk při hodnocení časopisů sentimentálně vrátí do školních let a vzpomene si na to, jak vznikal „ten jeho" školní časopis."

Slavnostní předání diplomů proběhne v pátek 15. května v Pardubicích. Pro zástupce redakcí je navíc připravena prohlídka Pardubického deníku, kde sami napíší článek a zároveň je čeká exkurse v jediném rozhlase v Pardubickém kraji - Českém rozhlase Pardubice. Navíc nejlepší postupují do celostátního kola, které bude vyhodnoceno v závěru roku.

skolni_casopis1_web

Zasedání poroty. Ředitel soutěže v Pardubickém kraji Roman Málek předává jednu z přihlášek europoslanci Tomáši Zdechovskému pod dohledem Zdeňka Nováka z Českého rozhlasu Pardubice. Šéfredaktor Pardubického deníků Tomáš Dvořák pečlivě studuje jeden z přihlášených časopisů. Foto: Jaroslav Šnajdr.

Výsledková listina Školní časopis Pardubického kraje v roce 2015

Speciální MŠ, ZŠ a PrŠ

1. PRUŽINA (Pardubický kraj)

Žáci a učitelé I. a II. stupně ZŠ

1. Resslovský zpravodaj (ZŠ Resselovo Pardubice)

Žáci I. stupně a II. stupně

1. BrVe Times (Základní škola Bratranců Veverkových)

2. Muf (ZŠ Moravany)

3. Béda (Základní škola Lanškroun)

4. Sokolovský koktejl (Základní škola a mateřská škola Svitavy)

4. Riegrovák (Základní škola Svitavy, Riegrova 4)

5. Třesk (Školní klub Masarykova základní škola Morašice u Litomyšle)

6. Hrošíkovy Hrochoviny (Základní škola Hrochův Týnec)

7. Dvojka 2 (Základní škola Litomyšl)

Žáci II. stupně

1. ŠOTEK (ZŠ Proseč)

2. Můj svět (ZŠ Heřmanův Městec)

3. Škrob (ZŠ a MŠ Krouna)

4. Školní noviny (Masarykova základní škola Dolní Roveň)

Žáci II. stupně a střední školy

1. Gymplák (Gymnázium Ústí nad Orlicí)

Žáci střední školy

1. MAGGY (MAGazín GYmnázia) (Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Svitavy)

2. Gymjev Express (Gymnázium Jevíčko)

3. Chrudimka.cz (Občanské sdružení Altus)

4. Elektronka (SPŠE a VOŠ Pardubice)

   

Soutěž Školní časopis roku 2015 Pardubického kraje vyhlášena

Neděle, 08 Únor 2015

Chrudim – Občanské sdružení Altus vyhlásilo další ročník krajského kola soutěže Školní časopis Pardubického kraje.

„Soutěž Školní časopis roku je celostátní postupová soutěž periodik v tištěné i online podobě, které vydávají redakce žáků od I. stupně základních škol až po žáky středních škol. Soutěž je přístupná i redakcím, které nepůsobí přímo na škole, ale fungují například jako kroužky či oddílové časopisy," říká ředitel soutěže v Pardubickém kraji Roman Málek.

Protože Občanské sdružení Altus neustále usiluje o návaznost na rámcové vzdělávací programy, tedy podporu v rámci hodin mediální výchovy, může sdružení uspořádat na školách i mediální výchovu v praxi.

Nad letošním ročníkem převzal záštitu europoslanec Tomáš Zdechovský.

"Chtěli bychom i letos podpořit studenty v jejich novinářském úsilí a nabídnout jim s kolegy zpětnou vazbu. Kdo ví, zda někdo z nich nedosáhne věhlasu Havlíčka nebo Peroutky," doplňuje k soutěži Zdechovský, který bude společně se zástupci médií a dalšími osobami členem hodnotící poroty.

skolni_casopis_reditel_souteze_roman_malek_vlevo_a_europoslanec_tomas_zdechovsky

Soutěž podporuje vydávání školních periodik, síťování školních redakcí, motivuje tvůrčí třídní nebo školní kolektivy pracující na školním časopise, umožňuje kontakt s profesionálními tvůrci periodik a je impulsem právě pro nové možnosti tvorby školních periodik.

Uzávěrka přihlášek časopisů je 10. března 2015.

setkani_redakci_v_roce_2014

Soutěž školních časopisů 2015 v Pardubickém kraji

pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského

Celorepubliková soutěž školních časopisů je postupová soutěž. Je otevřená pro všechny, kteří vydávají časopisy nebo noviny v tištěné nebo elektronické podobě pro své spolužáky, kamarády. Ať už v podobě školních periodik nebo klubových či oddílových. Pro účast v celorepublikové části soutěže je potřeba úspěšně projít krajským kolem, které je organizováno pro každý kraj. Soutěž je zařazena do oficiálních soutěží Talent centra Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V roce 2015 organizujeme již devátý ročník soutěže.

Pro účast v soutěži stačí vyplnit přihlášku do příslušného krajského kola a zaslat na adresu organizátora.

Postup je následující: 

1. Vyplnit elektronickou formu přihlášky: http://goo.gl/forms/2DYBfQqcyN

2. Vybrat alespoň 2 čísla z období 2014-2015.

3. Vytištěnou přihlášku s časopisy poslat do 10. března 2015 (rozhodující je razítko na obálce) na organizátora v Pardubické kraji: Občanské sdružení Altus, Strojařů 1387, 537 01 Chrudim. Zásilky zasílejte prosím obyčejně.

Z každého kraje postoupí do celostátního kola maximálně dva časopisy z každé kategorie (I. Stupeň, I + II. Stupeň, II. Stupeň, střední školy, webové stránky, oddílové časopisy) a maximálně jeden časopis z kategorií (obsah, grafika, titulní strana).

V rámci slavnostního vyhlášení proběhne setkání s finalisty soutěže a novinářské dílny. Také se dozvíte, co byste mohli v příštích číslech svého časopisu zlepšit. Setkáte se s kamarády, kteří mají stejný zájem jako vy. Zároveň proběhne výstava všech přihlášených časopisů.

Informace poskytne ředitel soutěže Školní časopis Pardubického kraje

Roman Málek z Občanského sdružení Altus Roman Málek,

malek@r36.cz, tel.: 731 561 465, www.osaltus.cz

   

Mezinárodní mediální kemp – Mladí autoři od zítřka (Německo)

Úterý, 28 Říjen 2014

Schneeberg (Německo) - od soboty 25. do 30. října 2014 je v na mezinárodním mediálním kempu skupinka desítky účastníků z České republiky, konkrétně z Pardubického kraje. V převážné většině se jedná o účastníky soutěže Školní časopis Pardubického kraje. Společně s nimi je v německém středisku KIEZ skupina německých účastníků. Celý program je financován programem ERASMUS + a v tomto článku jsou průběžně umisťovány zajímavosti z jednotlivých dní. Hezké počtení :-) 

   

Mládež může vyrazit na mezinárodní mediální kemp do Německa

Úterý, 16 Září 2014

Chrudim – Zástupci školních redakcí, ale i mladí lidé se zájmem o média mají možnost díky Občanskému sdružení Altus a jeho partnerské německé organizaci KIEZ zavítat na týdenní mediální kemp ve Schneebergu. Akce je naplánována na podzimní prázdniny, přihlášky je potřeba podat již dnes.

„Samotná akce se bude konat od soboty 25. do pátku 31. října 2014 a v rámci ní budou probíhat jazykové animace, workshop o médiích, návštěva redakce a tiskárny v Chemnitzu, ale i společenský grilovací večer," prozrazuje projektový manažer Občanského sdružení Altus Roman Málek, který je zároveň ředitelem soutěže Školní časopis Pardubického kraje.

Akce je připravena pro deset účastníků z Čech a pro stejný počet z Německa. S přípravou celé akce začaly obě organizace téměř před rokem a podařilo se jim získat finanční prostředky z Evropské unie v rámci programu Erasmus plus, které pokryjí téměř všechny náklady s akcí spojené včetně dopravy. Účastníky čeká pouze symbolický poplatek 25 eur. Informace naleznou zájemci zde a přihlášku je potřeba poslat na e-mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

skolni_casopis_redakceweb

   

Strana 2 z 9

pardubicky-kraj-logo-00o-1200x675-cropped logo-chrudim radampak-logo-800x445Logo-MSMT
(c)2011 - Občanské sdružení ALTUS
Foto použito © Godfer / Fotky & Foto
Web vytvořil Lukáš Rolínek - NETOVKY.info Systém běží na CMS Joomla 1.5