O NÁSPARTNEŘIFOTOGALERIEDOKUMENTYKONTAKTY

Hledat

Jak zdražit odpad na maximum? Vybudovat spalovnu!

Chrudim/Brno – přestože skládkování odpadů je do budoucna neudržitelné a i evropská legislativa nutí státy k hledání jiné formy likvidace odpadů, vybudování jedné spalovny v regionu není řešením. Jsou o tom přesvědčeny desítky firem v oblasti odpadového hospodářství v České republice. Navíc tento krok vytvoří jednoznačně monopolní postavení.

exkurse_3_bvv_brno_31

S podobnými informacemi a i třeba o stavu produkce odpadů v ČR se mohli seznámit účastníci odborné exkurse, která proběhla v závěru minulého týdne a kterou uspořádalo Občanské sdružení Altus. Při ni navštívilo i veletrh EnviBrno na brněnském výstavišti.

„V ČR je šestá nejnižší měrná produkce odpadů z dvaceti sedmi zemí EU a zároveň míra využití odpadů je více jak sedmdesát procent, což jsou hodnoty srovnatelné třeba s Rakouskem či Polskem. V současné době se navíc připravuje integrovaný systém nakládání s odpady (ISNO), který má za cíl centralizaci odpadů. Ten je ale založen kromě jiného na změně legislativy a zdražení skládek, aby spalovna se stala konkurenceschopnou. Bez dotace z EU je totiž vybudování a provoz spalovny založen hlavně na velkém množství spáleného odpadu, což nepřiměje lidi k recyklaci. Navíc praxe ukazuje, že již dnes německé firmy jezdí do zahraničí a vyjednávají o převozu odpadu do jejich spaloven, aby byly postupně umořeny miliardové investice," shrnul jeden z bodů programu projektový manažer Občanského sdružení Altus Roman Málek.

Dále se účastníci mohli dozvědět základní informace o příhraniční přepravě odpadu, ale i o směrnici o skládkách. Část zájemců odborné exkurse se zastavila i na stáncích ministerstev, kde se mohla seznámit s dotačními programy.

Exkurse byla součástí Partnerského projektu dalšího vzdělávání občanů Pardubického kraje v oblasti ekologie a odpadového hospodářství". Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

pardubicky-kraj-logo-00o-1200x675-cropped logo-chrudim radampak-logo-800x445Logo-MSMT
(c)2011 - Občanské sdružení ALTUS
Foto použito © Godfer / Fotky & Foto
Web vytvořil Lukáš Rolínek - NETOVKY.info Systém běží na CMS Joomla 1.5